For using this site, please activate JavaScript.

Type of cup: Russia Domestic Cup

Participants: 90

Current champions: Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg

Most valuable player: Malcom  30,00 mil. €

ø-Market value: 514 thousand €

Russian Cup
196.png
Tournament records
Wins: Lokomotiv Moscow Loko Moscow 8 time(s)
Matches:   57 games
Goals:   24 goals
Info
Filter by season:
Knockout stage 20/21
Date Home team Home team Away team Away team
Round of 16
Sat Feb 20, 2021 Loko Moscow Lokomotiv Moscow - PFK  Tambov Tambov
Krasnodar FK Krasnodar - FC Sochi Sochi
Dynamo Moscow Dynamo Moscow - Spartak Moscow Spartak Moscow
Zenit S-Pb Zenit St. Petersburg - Arsenal Tula Arsenal Tula
CSKA Moscow CSKA Moscow - SKA Khabarovsk SKA Khabarovsk
Rostov FK Rostov - Akhmat Grozny Akhmat Grozny
Ufa FK Ufa - Ural Yekaterinburg Ural
Khimki FK Khimki - Krylya Sovetov Samara KS Samara
Third Round
Wed Aug 26, 2020 SKA Khabarovsk SKA Khabarovsk 8:7 on pens Fakel Voronezh Fakel Voronezh
Tom Tomsk Tom Tomsk 0:1 FK Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
Enisey Enisey Krasnoyarsk 2:1 Volgar Astrakhan Volgar
Akron Togliatti Akron Togliatti 0:1 Chertanovo Moscow Chertanovo
Orenburg FK Orenburg 2:1 Alania Vladikavkaz Alania Vl.
KS Samara Krylya Sovetov Samara 5:0 Irtysh Omsk Irtysh Omsk
Neftekhimik Neftekhimik Nizhnekamsk 0:1 Dinamo Bryansk Dinamo Bryansk
Veles Moskow Veles Moskow 4:1 Baltika Kaliningrad Baltika
Chaika Pes. Chaika Peschanokopskoe 0:2 Tekstilshchik Ivanovo Tekstilshchik
Torpedo Moscow Torpedo Moscow 1:2 Shinnik Yaroslavl Shinnik
Wed Sep 2, 2020 Zenit Irkutsk Zenit Irkutsk 5:4 on pens FK Novosibirsk Novosibirsk
Leningradets FK Leningradets 2:1 FK Olimp-Dolgoprudnyi Dolgoprudnyi
Znamya Noginsk Znamya Noginsk 6:5 on pens Sokol Saratov Sokol Saratov
Mashuk-KMV Mashuk-KMV Pyatigorsk 2:1 Legion-Dinamo Makhachkala Legion-Dinamo
Zvezda Perm Zvezda Perm 3:1 FK Chelyabinsk Chelyabinsk
Volga Uljanovsk Volga Uljanovsk 2:0 KamAZ Naberezhnye Chelny KamAZ
Kolomna FK Kolomna 2:3 Rodina Moscow Rodina Moscow
Kuban Holding Kuban Holding Pavlovskaya 3:4 Dinamo Stavropol Stavropol
FK Kaluga FK Kaluga 6:7 on pens Salyut Belgorod Salyut Belgorod
Chernomorets N. Chernomorets Novorossijsk 4:0 Biolog Novokubansk Biolog
Second Round
Wed Aug 19, 2020 Chelyabinsk FK Chelyabinsk 3:0 Nosta Novotroitsk Nosta
Chita FK Chita 0:1 Zenit Irkutsk Zenit Irkutsk
Zvezda S-Pb Zvezda St. Petersburg 1:2 FK Leningradets Leningradets
Novosibirsk FK Novosibirsk 1:0 Dinamo Barnaul Dinamo Barnaul
Tyumen FK Tyumen 1:2 Zvezda Perm Zvezda Perm
Legion-Dinamo Legion-Dinamo Makhachkala 1:0 Anzhi Makhachkala Anzhi
Energia V. Luki Luki-Energia Velikie Luki 5:6 on pens FK Olimp-Dolgoprudnyi Dolgoprudnyi
Biolog Biolog Novokubansk 3:0 Druzhba Maikop Druzhba Maikop
KamAZ KamAZ Naberezhnye Chelny 5:3 on pens Lada Dimitrovgrad Lada Dimitrovgrad
Volna Kovernino Volna Kovernino 1:4 on pens Volga Uljanovsk Volga Uljanovsk
Kolomna FK Kolomna 2:0 Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk Sakhalin
Salyut Belgorod Salyut Belgorod 1:0 Metallurg Vidnoe Metallurg Vidn.
Stavropol Dinamo Stavropol 4:1 Spartak Nalchik Spartak Nalchik
Torpedo Vlad. Torpedo Vladimir 0:2 Rodina Moscow Rodina Moscow
I. Cherkessk Inter Cherkessk 2:3 Mashuk-KMV Pyatigorsk Mashuk-KMV
Sokol Saratov Sokol Saratov 2:1 FK Murom Murom
Kuban Kuban Krasnodar 1:4 Chernomorets Novorossijsk Chernomorets N.
Avangard Kursk Avangard Kursk 1:2 FK Kaluga FK Kaluga
SKA Rostov SKA Rostov-na-Donu 2:4 Kuban Holding Pavlovskaya Kuban Holding
M. Lipetsk Metallurg Lipetsk 0:3 Znamya Noginsk Znamya Noginsk
First Round
Wed Aug 5, 2020 Metallurg Vidn. Metallurg Vidnoe 1:0 Kvant Obninsk Kvant Obninsk
Rodina Moscow Rodina Moscow 3:2 Strogino Moscow Strogino Moscow
Saturn Saturn Ramenskoe 0:3 FK Kolomna Kolomna
Lada Togliatti Lada Togliatti 0:3 Volna Kovernino Volna Kovernino
Zenit Izhevsk Zenit Izhevsk 1:2 FK Tyumen Tyumen
Anzhi Anzhi Makhachkala 1:0 FK Makhachkala Makhachkala
FC Tuapse FC Tuapse 0:2 Kuban Krasnodar Kuban
FC Tver FC Tver 3:4 on pens Zvezda St. Petersburg Zvezda S-Pb
Znamya Noginsk Znamya Noginsk 1:0 Znamya Truda Orekhovo-Zuevo Znamya Truda
Spartak Nalchik Spartak Nalchik 5:0 FK Essentuki FK Essentuki
Murom FK Murom 2:1 FK Ryazan FK Ryazan
FC Krasniy FC Krasniy Smolensk 0:3 Luki-Energia Velikie Luki Energia V. Luki
Forte Taganrog Forte Taganrog 0:1 Kuban Holding Pavlovskaya Kuban Holding
FK Kaluga FK Kaluga 3:2 FK Smolensk Smolensk

Most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Malcom
Right Winger
Zenit St. Petersburg
2
Nikola Vlasic
Attacking Midfield
CSKA Moscow
3
Mário Fernandes
Right-Back
CSKA Moscow
4
Sardar Azmoun
Centre-Forward
Zenit St. Petersburg
5
Wilmar Barrios
Defensive Midfield
Zenit St. Petersburg

Top goalscorers

#PlayerAgeClubGoals
1
Rizvan Akhmedkhanov
Attacking Midfield
27Chernomorets Novorossijsk
2
Aslan Dyshekov
Defensive Midfield
33Kuban Holding Pavlovskaya
3
Eric Bicfalvi
Attacking Midfield
32Ural Yekaterinburg
4
Aleksandr Zaikin
Attacking Midfield
32Kuban Holding Pavlovskaya
5
Mikhail Maltsev
Left Winger
19Rodina Moscow
Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus Chertanovo MoscowChertanovo Moscow FK UfaFK Ufa